Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Vodopád Salto del Ángel

6. srpna 2008 v 11:12 |  Přírodní divy světa
Nejvyšší vodopád na světě Salto del Ángel je jedním z poměrně nově objevených divů světa, současně patří k nejnepřístupnějším a je patnáctkrát vyšší než Niagarské vodopády. Řítí se ze strmých svahů mesy známé pod názvem Auyán Tepui neboli Ďábelské hory, které se nacházejí v Guyanské vysočině na východě Venezuely. Zde se v husté džungli Gran Sabana zdvíhá řada tabulových hor, jimž se říká mesas. Mají plochý povrch a strmé, bizarně erodované svahy ozdobené hlubokými roklemi, jakou je i soutěska, v níž se nachází Salto del Ángel.
Ďáblovy hory, stejně jako zbývající část oblasti mesas v Jižní Americe, byly vyvrásněny v pozdních třetihorách, v období před 2 až 62 miliony let. Eroze vyhloubila v jejich plochých vrcholových částech velké prohlubně a rýhy, které ještě prohloubily tropické deště zdejšího regionu Grand Sabana. Vodopád Salto del Ángel tryská z masivu mesy asi 61 metrů pod okrajem vrcholu jejího srázu, tyčícího se nad řekou Churún. Jeho celková výška je 980 metrů (podle venezuelské vlády 1 002 m). Horní část vodopádu je dlouhá 806 metrů, dolní 172 metrů. Ve výšce asi 152 metrů od úpatí zakrývají vodopády obrovský přírodní amfiteátr. Rozlehlé povodí, které vodopád zásobuje vodou, patří řece Churún, která je přítokem Caroní.
O něco níže po proudu leží červenohnědá laguna Canaima, která má charakteristickou barvu zásluhou obsahu taninu. Zásobuje ji sedm vodopádů a má pěkné růžové písčité pláže. Roku 1950 zde Rudy ("Jungle") Tuffino a Charles Baugham založili tábor, v němž pracovali společně s indiány kmene Camarada. Pojmenovali jej podle indiánského boha džungle. K úpatí vodopádu nevedou žádné cesty, ale v období sucha, mezi červnem a zářím, je možné dostat se k nim na člunu. Zbývající část roku není řeka bezpečně splavná, takže vodopády je možné vidět jen ze vzduchu, tedy tak, jak je poprvé spatřil americký pilot Jimmy Angel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jan kalina jan kalina | E-mail | Web | 13. dubna 2011 v 18:06 | Reagovat

jaký má průtok?

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama