Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Weddellovo moře

18. srpna 2008 v 15:05 |  Přírodní divy světa
Weddellovo moře, rozlehlý záliv, který se zařezává do kontinentu východně od Antarktického poloostrova, je široký 1 609 km. Nese jméno britského mořeplavce kapitána Jamese Weddelle, který vyplul roku 1823 ze souostroví Jižní Orkneje s úmyslem určit, kde začíná pobřeží antarktického kontinentu. Weddell se svou brigou Jane byl prvním mořeplavcem, který se probojoval jižněji než Cook, ale náhlý příchod zimy ho přinutil k návratu, aniž by spatřil pevninu. Nazval zdejší moře podle krále Jiřího IV., avšak roku 1900 bylo přejmenováno na počest svého objevitele.
Mapování pobřeží Weddellova moře trvalo léta, protože tento obrovský záliv je obvykle tak přeplněný ledem, že se jen těžko dá určit, kde končí vodní hladina a začíná souš. První úspěšný pokus uskutečnila v letech 1902 až 1904 skotská antarktická expedice, kterou na lodi Scotia vedl William S. Bruce. Později prozkoumala německá jihopolární expedice, vedená v letech 1910 až 1912 Wilhelmem Filchnerem, oblast Luitpoldova pobřeží a objevila ledový šelf, který nese jeho jméno. Ernest Shackleton, který byl členem první Scottovy expedice, připravoval na rok 1914 transpolární cestu od pobřeží Weddellova moře po Rossovo moře. Podmínky ve Weddellově moři však nebyly příznivé a jeho loď Endurance byla uvězněna v plovoucím ledu. Shackleton ji i s posádkou musel opustit, uchýlil se do pochybného bezpečí okolního ledu a sledoval, jak ji přírodní živly postupně drtí.
Weddellovo moře je i dnes stejně tak nelítostné a děsivé jako v dobách E.Shackletona. Když končí antarktické léto, začíná se tu tvořit nový led o dva měsíce dříve než v Rossově moři na vzdálené části kontinentu. Silné pravotočivé proudy přinášejí ledovou tříšť a pod vlivem větru zde vrší jednu kru na druhou. V zimě dosahuje síla ledu průměrně dva metry, ale na některých místech i čtyři. Vodní hladina je často zamrzlá po celý rok. Zatímco ve většině antarktických moří je ledová pokrývka každý rok nová, mnohé části Weddellova moře mají ledovou vrstvu starou i více než sedm let. A přestože toto moře působí tak odpudivým dojmem, na ledě i pod ledem pulzuje život. Tuleni leopardí obvykle žijí kolem okrajů ledových ker, kde loví tučňáky a jiné tuleně. V Antarktidě jsou nejrozšířenější tuleni krabožraví, kteří se mohou dožít až 40 let. Nejvzácnější jsou Rossovi tuleni, kteří jsou díky svému melodickému "vrkání" často nazýváni také "zpívající tuleni", žije jich zde asi 200 000. Patrně nejotužilejší jsou tuleni Weddellovi. V zimě žijí pod ledem, v němž si dlouhými řezáky i ostatními zuby prokousávají dýchací otvory. Život pod vodou má výhodu v tom, že mláďata jsou chráněna před predátory, ale od neustálého hlodání ledu se tuleňům asi po deseti letech zkazí zuby. Když už nejsou schopni vyhlodávat do ledu díry, umírají, takže jen málo tuleňů Weddellových se dožijí vyššího věku než dvacet let.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lukáš Lukáš | E-mail | Web | 28. října 2012 v 21:37 | Reagovat

Super info, najít nějaké bližší informace o tomto moři je totiž dost husarský kousek :(

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama