Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Yellowstonský národní park

22. srpna 2008 v 16:18 |  Přírodní divy světa
V oblasti ohraničené řekou Yellowstone River žily tři významné kmeny severoamerických indiánů - Siouxové, Šošoni a Algonkinové. Znali gejzíry a horké prameny v této části Wyomingu, avšak vyhýbali se jim, protože je považovali za výtvor ďáblův. Když lovec kožešin John Colter, člen expedice Lewise a Clarka z let 1804 - 1806, objevil oblast gejzírů jako první, jeho vyprávění o "ukrytých ohních, kouřících jámách, otrávených potocích" vzbuzovalo jen pohrdavé úsměvy. Avšak stále více zeměměřičů vyslaných po občanské válce americkou vládou na Západ jeho zprávy potvrzovalo, a tak celé území dostalo přezdívku Colter's Hell ( Colterovo peklo ).
Yellowstone je se svými 8 992 km2 nejrozlehlejší a nejpozoruhodnější americký národní park. Jádro parku tvoří série plošin, Central, Pitchstone, Madison a Mirror, které se rozkládají ve výšce od 2 132 do 2 589 metrů. Jsou ohraničeny divokými srázy a štíty vysokými až 3 655 metrů. Na území Yellowstone se nachází asi deset tisíc hydrotermálních jevů. Nejspolehlivější z mnoha gejzírů je Old Faithful, který je v činnosti každých 32 až 98 minut a vrhá k obloze vodní sloupec vyšší než 50 metrů. Každý z gejzírů parku má své specifické rysy. Jeden tryská z malé kuželovité rourky, jiný vyvěrá na břehu řeky, další vysílá proudy vody současně na několik stran. Mnohé jsou v činnosti jednou nebo dvakrát za den, některé jen jednou za týden, erupce jedněch trvá několik minut, další chrlí vodu i 48 hodin. Existují i takové gejzíry, které po někoilka letech zaniknou, většina je však činná odnepaměti. Norris Geyser Basin, pojmenovaný podle druhého správce Yellowstonu, je jedním z nejaktivnějších termálních areálů v parku.
Severně od oblasti gejzírů vytvořila Yellowstone River svůj zlatavý Grand Canyon, který je 32 km dlouhý a 365 m hluboký, jeho stěny zdobí mohutné vodopády. Řeka protéká od jihu na sever přes studené čisté jezero Yellowstone Lake, nacházející se ve výšce 2 357 m, což z něj činí největší jezero v USA v takové nadmořské výšce. Mammoth Hot Springs tvoří travertinové terasy s překrásně zbarvenými bazénky, které vznikly zásluhou vysoce mineralizované vody, která své složení získává v hlubinách země. Každý den se její zásluhou dostávají na zemský povrch dvě tuny vápencových usazenin, takže atraktivní terasy se neustále rozrůstají a mění svou podobu.
V lesích a na loukách Yellowstonského parku žijí jeleni wapiti a vidlorozi američtí, převážně v západních částech parku pak bizoni. Hayden Vallye a Lewis River jsou oblíbenými místy pobytu kanadského losa. Na severovýchodě parku leží Lamar Valley, který je známou oblastí výskytu kojotů, losů, kozorožců a kamzíků běláků. Nejnebezpečnějším ze zvířat v parku je medvěd grizzly. Bývaly časy, kdy bylo možno tyto medvědy denně potkávat na silnicích vedoucích parkem, jak přijímají pochoutky od motoristů a pózují pro fotografy. Když však ztratili před člověkem strach, stali se nebezpečnými a před několika lety byli přemístěni do méně navštěvovaných částí parku. Ještě stále však dochází k nehodám, dokonce i smrtelným, když se nedisciplinovaní či volně tábořící turisté střetnou s mědvědem.
.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 *MišulQa* *MišulQa* | Web | 22. srpna 2008 v 16:22 | Reagovat

MOc krásný... Ráda bych se tam podívala.

2 erik erik | 2. února 2011 v 19:34 | Reagovat

dobreeeeee

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama