Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Záliv Milford

22. srpna 2008 v 16:46 |  Přírodní divy světa
Milford Fjord je klenotem národního parku Fiordland na jihozápadním pobřeží Jižního ostrova. Společně s více než tuctem dalších fjordů, které vznikly, když ustupující ledovce opustily hluboká, silně členitá údolí, jde v ústrety širým vodám oceánu. Tento vysunutý prst oceánu zasahuje asi 20 km do vnitrozemí. Nad hlubokou, zelenou vodou se majestátně tyčí mohutné skalní útesy, jejichž stěny zdobí vodopády vytékající ze závěru visutých údolí, pozůstatků činnosti menších ledovců. Jedním z nejmalebnějších je Bowen Falls, který ve dvou proudech padá do hloubky 162 metrů. Celému zálivu dominuje na jeho jižní straně 1 695 metrů vysoký Mitre Peak.
Až do konce 19.století byla většina fjordu nepřístupná. Pouze Maorové sem už odedávna chodili sbírat zelené kamínky ( nefrity ) známé jako tangiwai. Maorové nazývají Milford Sound Piopiotahi, což znamená "Osamělý drozd", podle pověsti o chlapci Mauim, který se vydal hledat pro lidi nesmrtelnost a na cestu si s sebou vzal drozda. Drozdův zpěv však vzbudil boha smrti Hinenui-te-po, který zabil Mauiho a společně s ním zničil naději lidstva na nesmrtelnost. Drozd odletěl do odlehlého fjordu Nového Zélandu, aby zde ve smutku přežil zbytek svého života.
Turistická trasa Milford Track je čtyřdenní a měří 53 km. Vede od jezera Te Anau na jihovýchod a má dlouholetou pověst nejkrásnější procházky na světě. Turisté zde sledují stopy prvních pionýrů skrz deštné lesy, jejichž bukové porosty jsou oděny do hávu zelených lišejníků, přes zahradu obrovitých kapradin, podél perlivých potoků plných pstruhů až k průsmyku pojmenovanému po hoře Mac Kinnon, která měří 1 073 metrů. Stěny horských masivů oživují četné vodopády. Jeden z nich, tvořený potokem, který pramení na vrcholu útesu, přispívá ke vzniku klidného jezera Hidden Lake. Dalším je 630 metrů vysoký Sutherland Falls, pojmenovaný po poustevníkovi Donaldu Sutherlandovi, který léta osaměle žil na pobřeží zálivu Milford Sound. Ročně zde naprší až 6 000 mm vláhy. Po každé bouřce stékají z vrcholu útesů nespočetné vodní kaskády, takže je celý záliv plný kalné sladké vody. Oblast se stala útočištěm několika vzácných druhů ptáků. Patří k nim například kakapo sovovitý, nelétající papoušek, který hnízdí pod zemí, a modrozelený takahe se šarlatovýma nohama. Méně vítanými tvory v této oblasti jsou mračna malých černých pískových mušek, které štípou jako komáři.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama