Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Zkamenělý les

30. srpna 2008 v 11:31 |  Přírodní divy světa
Zkamenělý les, ležící v severovýchodní Arizoně, připomíná historii formace Chinle z oblasti Barevné pouště. Stromy, které se však vyskytovaly zde, byly pravěké araukárie. Dosahovaly původně výšky 60 metrů a rostly na pahorcích vzdálených asi 150 km. Když padly, přenesly je rozvodněné řeky do nížiny, v níž dnes leží. Byly však překryty nánosy tak náhle a dokonale, že neměly čas zetlít. Vědci dodnes nedokážou přesně objasnit proces, který vedl k tomu, že stromy zkameněly. Předpokládají, že vody řek měly bohatý obsah rozpustné silice, která pronikla do vláken dřeva stromů a vytvořila tak nánosy křemičitých krastalů, které nahradily organický materiál a současně napodobily detaily struktury dřeva. Další minerály, obsahující např. železo, uhlík a oxidy magnézia, zkamenělým kmenům dodaly třpytivé barvy. Ve větších dutinách stromů někdy narostly křemičité krystaly do velkých rozměrů, které sběratelé v 19.století usilovně vyhledávali.
Odkryta byla jen část kmenů, které se tu před miliony let shromáždily. Geologové předpokládají, že velké množství dalších se ještě stále skrývá v hloubce do 90 metrů. Mnohé z neobnažených kmenů leží v horizontální poloze tak, jak je přinesly dávné řeky. Jejich větve se během dlouhé cesty ulomily a kůra odřela. Některé pahýly jsou pravděpodobně zbytky stromů, které rostly na březích řek. Území současného národního parku Petrified Forest ( Zkamenělý les ) o rozloze 37 835 ha se dělí na několik samostatných "lesů". V Blue Mesa, pojmenovaném spíše podle barvy břidlic než stromů, je možné sledovat, jak eroze křehké půdy přispívá ke změně polohy jednotlivých stromů. Některé zůstaly stát na větvích jako na podstavci. Některé spadly a skutálely se po svahu dolů. Agate Bridge (Akátový most) tvoří kmen nacházející se ve výšce 30 metrů s oběma konci zabořenými do pískovce. Nánosy pod ním byly odstraněny a dnes se zde nachází 12 metrů široká rokle. V nedalekém Jasper Forest (Jaspisový les) jsou soustředěny zkamenělé kmeny. Pukliny v kmenech, které je rozdělily do samostatných sekcí, jako by byly připraveny na topení, vznikly patrně v důsledku slabého zemětřesení. Rozšířily se nejspíše v období, kdy kmeny byly vystaveny vlivům počasí a případně rozčleněny do obdivuhodně pravidelných špalků. V Crystal Forest (Křišťálový les) se v minulosti nacházelo velké množství stromů s jasnými ametystově-křemičitými krystaly. Ty pochopitelně upoutaly pozornost cestovatelů, kteří se sem dostali v 19.století a nejkrásnější exempláře odvezli. Oblast Rainbow Forest (Duhový les) je pokryta úlomky achátu, onyxu, jaspisu a karneolu, které se třpytí ve slunečních paprscích jako výloha klenotníka. Zde se nachází i soubor mimořádně dlouhých kmenů, z nichž největší měří více než 50 metrů.
.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama