Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Pomník se sochou sv. Jana Nepomuckého

1. října 2008 v 7:00 | Miluše Zamazalová |  Horní Police
Raně barokní pomník se sochou sv. Jana Nepomuckého, stojící na pozemku p.č. 296, je kulturní památka, pocházející z 18.století, autor neznámý. Celková výška tohoto pomníku je cca 4 metry.
Pomník sv. Jana Nepomuckého provedený v lokálně probarveném střednězrném šedavém pískovci stál původně v prostoru mezi zámkem a řekou. Z důvodu výstavby čerpací stanice pohonných hmot byl v roce 1976 rozebrán a deponován do vlastivědného muzea v České Lípě k restaurování. Ovšem nebyl již navrácen do obce H.Police, ale byl poskytnut k novému osazení na soukromém pozemku v obci Jestřebí, kde byl v roce 1980 restaurován akademickým sochařem Ladislavem Šobrem. Jednalo se o poměrně rozsáhlý zásah, při kterém byla zdařile provedena jak sochařská rekonstrukce odpadlých částí tvaru draperie, tak i modelace celé obličejové části sochy světce.

Vlastní socha světce zaujímá typický esovitý pohyb se skloněnou hlavou a pohledem upřeným ke krucifixu drženém na prsou. Její draperie je bohatě řasena, u pravého boku má odloženou mitru. Socha je mírně podživotní, opatřená zlacenou svatozáří s pěti plastickými hvězdami. Jak kompoziční schema a rozvržení jednotlivých hmot pomníku, tak i modelace a pohyb světcovy postavy včetně sochařského zpracování dokládají tradiční barokní figurální stereotyp v zobrazení tohoto světce.

Profilovaný sokl je v horní části opatřen prolamovanou římsou, v dolní části se rozšiřuje do profilovaného stupně s rovnou základnou. K němu byla při každé straně přisazena kamenná voluta. Do současnosti se uchovala pouze voluta na pravé straně, osud druhé není znám. Na soklu není žádný čitelný nápis.

Tento pomník se sochou sv. Jana Nepomuckého se dne 2.listopadu 1999 navrátil do obce po 23 letech a 8 letém jednání a v neděli 2.července 2000 proběhlo vysvěcení této sochy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama