Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Červen 2009

TJ Sokol - Dětské odpoledne 13.6.2009

18. června 2009 v 12:39 | Miluše Zamazalová |  Akce s fotoaparátem
V sobotu 13.června se konalo na fotbalovém hřišti " Dětské odpoledne", které pořádali fotbalisté TJ Sokol Horní Police. Dětí se sešlo 70 a bylo pro ně připraveno 13 soutěží, mezi nimiž nechybělo stříkání na terč od místních hasičů a ani střelba z brokovnice od MS Lišáků. K velmi zdařilému odpoledni přispívalo jak pěkné počasí, tak i pohodová muzika.
V odmeňování dětí byla letos změna, ač při každé soutěži obdržely pamlsky, byla připravena tombola - každé dítě dostalo vstupenku, která se ku konci losovala. A tombola, ta věru stála za to - od omalovánek, pastelek, po míče, elktronický terč, spací pytel, stan atd., prostě žádné dítě neodešlo bez úsměvu a bez ceny.

Fotbalisté se také mohli pochlubit svou novou prolézačkou pro děti vedle hřiště, na kterou finančně přispěl Obecní úřad Horní Police. Postavili ji sami fotbalisté za pomoci MS Lišáků a dalších kamarádů. A jak vidno, dětem se náramně líbila - ani na chvilku nebyla volná.

SPONZOŘI DĚTSKÉHO ODPOLEDNE
Stavebniny Hájek Jezvé
Petr Goldbach Dolní Police
Obecní úřad Horní Police
MS Lišáci Horní Police
Petr Kalous Horní Police
Sauer Žandov
Ninh Nguyen Van z Děčína

foto
hasiči vyjíždějí - tento styl výjezdu se jen tak nevidí

.

Nádraží Horní Police

3. června 2009 v 8:47 | Miluše Zamazalová |  Dobové fotografie a pohlednice Horní Police
Trať byla postavena soukromou společností " Česká severní dráha ".
První vlak, jedoucí po této trati byl nákladní dne 2.7.1872. V té době stanice ještě obsazená nebyla, krátce tu službu vykonával jeden výpravčí.
V roce 1908 byla u železniční budovy zřízena štěrkovna, z toho důvodu v témže roce přibila další staniční kolej. Další kolej železnice vystavěla jako průmyslovou s mostní váhou v roce 1919 spolu s vlečkou do Žandovských železáren.......

Rozhledna na Strážném vrchu

3. června 2009 v 8:34 Tipy na krátký výlet
Na pravém břehu Merboltického potoka zdaleka upoutá znělcový kužel, vysoký 601 metrů nad mořem, od nepaměti známý jako jako Strážný vrch. Turistická cesta na jeho vrchol byla upravena již v roce 1886 a v roce 1893 byla na vrcholu postavena chata. Nádherný výhled do okolí zcela přirozeně dospěl k výstavbě dřevěné rozhledny, která byla přistavěna v roce 1901. Během první světové války zchátrala, ale v roce 1925 ji nahradila desetimetrová kamenná Mariina věž, natolik vyhledávaná, že se vyplatilo postavit u ní restauraci s kuželníkem. Po druhé světové válce však už rozhledna jen chátrala, zřítila se údajně při velké vichřici a bouři dne 17.11.1963.

Před několika lety představitelé obce Merboltice rozhodli o obnovení rozhledny. U záměru nechyběl znalec rozhleden Doc. Ing. Jan Nouza, brzy se k nim přidala i skupina nadšenců. Projekt rozhledny vypracoval Jiří Novák z Verneřic, její železobetonový základ postavila firma Jana Kneifla z Horní Police, která obnovila i přístupovou cestu. Vlastní dřevěnou 12 m rozhlednu vyrobili tesaři z děčínského truhlářství Karla Martínka. A v sobotu 18.11.2006 na Strážné vrchu proběhla oslava dokončení stavby.

foto dodal kamarád Dartaňan.