Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Jelen evropský

24. listopadu 2009 v 12:48 | Miluše Zamazalová |  Zvířena kolem nás
Jelen evropský ( Cervus elaphus )
Třída : savci ( Mammalia )
Řád : sudokopytníci ( Artiodactyla )
Čeleď : jelenovití ( Cervidae )

Letní srst jelena evropského je načervenalá a řidší, zimní tmavošedá až hnědá a hustší. Váží až 170 kg, laň až 80 kg. Průměrná délka jelenů je asi 205 cm a dožívá se 10 - 20 let.
Jelení zvěř má dokonalý sluch a čich, zrak však již méně dokonalý. Hlasové projevy jsou obvykle charakterem výstrahy, vábení nebo úzkosti. Nejznámějším hlasovým projevem je troubení jelenů v říji. Laně se ozývají málo zvučným nosovým projevem - varováním, kolouši pištěním.

Jelení zvěř má ráda střídavé poměry porostní a terénní s proměnlivou pastvou. Jejich pastva je rozmanitá podle prostředí a roční doby. Jako každý živočich potřebuje bílkoviny, uhlovodany, tuky, některé minerální látky a vitamíny. Pastvou jsou letorosty a větvičky keřů i stromů, různé byliny, hlízy, houby, živá kůra, jmelí, listy, pupeny a plody stromů, zvláště žaludy, bukvice, kaštany, jeřabiny, ovoce pláňat i různá zeleniny a polní plodiny. Jako všichni přežvýkavci potřebuje nezbytně kuchyňskou sůl.

Zdržují se ve stádech, která tvoří 6 - 12, vzácně až 80 jedinců. Vůdcem stáda je stará laň a zdržují se v něm laně a kolouši. Staří jeleni jsou mimo dobu říje samotáři nebo se spojují v malá stáda, která vede nejsilnější z nich.
Jelenům vyrůstají z vysedlé lebeční kosti kostěné útvary - parohy. Vývoj paroží bývá dost nepravidelný a je závislý na dědičném založení, zdatnosti jelena, na potravě a podnebí. Paroží váží až 8 kg a je ukazatelem životnosti a síly.

Říje jelenů nastává v druhé polovině září a trvá do poloviny října. Říje může být halasná nebo tichá. Jejich průběh značně závisí na poměru pohlaví a počasí. Doba březosti laně je 231 - 238 dní, takže v červnu, zřídka již v květnu vrhá jednoho, vzácněji dva kolouchy, která osmý den následují matku do stáda. Laň kojí koloucha až do zimy, takže i když mládě již přijímá od druhého měsíce i zelenou potravu, je do podzimu kojení jeho základní složkou výživy..
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama