Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Jezevec lesní

20. listopadu 2009 v 10:19 | Miluše Zamazalová |  Zvířena kolem nás
Jezevec lesní ( Meles meles )
Třída : savci ( Mammalia )
Řád : šelmy ( Carnivora )
Čeleď : lasicovití ( Mustelidae )

Jezevec lesní je největším zástupcem z čeledi šelem lasicovitých. Je příznačný bílou hlavou s dvěma černými pruhy přes oči. Srst je barvy šedožluté s černými a bílými konci, hrubá a štětinatá. Břicho a nohy jsou černavé. Postava je zavalitá, hlava zašpičatělá, měří až 75 cm, váží asi 10 kg, na podzim zasádlený jezevec může vážit i 18-20 kg. Dožívá se 10-15 let. Tělo je přizpůsobeno k hrabání. Při chůzi našlapuje na celé plosky chodidel - je ploskochodec.

Obývá hlavně lesy prostoupené poli a lukami. Žije samotářsky ve vyhrabaných brlozích s vedlejšími norami, které vedou do hlubokého kotle, umístěného 2-5 m pod zemí. Většinou přejímá nory od lišek, které si rozšiřuje. Rád se zdržuje na suchých a teplých místech. Vede noční způsob života, ale rád se v klidu také sluní. Sluch má vynikající, ale zrak nevylný. Zimu po 3-4 měsíce přespává, ale často spánek přerušuje. Ozývá se temným mručením.

Jezevec je vyslovený všežravec, a protože je méně obratný, skládá se jeho potrava z drobných a snadno dosažitelných živočichů, jako je hmyz, červi, plži, hadi a žáby, drobní hlodavci, mláďata ptáků a drobnějších savců, vejce, plody ovocných stromů, bukvice, žaludy, kukuřice, byliny a houby.

Páří se v létě, asi od května do srpna i déle. Druhé páření probíhá asi od února do dubna a zúčastňují se ho zejména mladí jedinci a samice dosud neoplodněné. Březost se udává 28-32 týdnů a z toho 5 měsíců embryonální latence. Jezevčice vrhá 3-5 jezevčat, která jsou holá a asi měsíc slepá. V červenci loví již mláďata samostatně a po roce dospívají.

.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TeRRy* TeRRy* | Web | 20. listopadu 2009 v 10:22 | Reagovat

Ahojky,
mám new blog kterýmu je teprve jeden den,no a mě by zajmalo jestli je hezký nebo ne!!Prosím prosím!!

2 Azzynka Azzynka | Web | 20. listopadu 2009 v 10:28 | Reagovat

Je mi to trapné psát reklamy, ale ber to pls jako pozvánku!
chtěla bych tě poprosit, jestli by jsi se nezapojila do soutěže o nej fan fiction! Pokud máš zájem...čti dále zde - http://teya-style.blog.cz/0911/soutez-o-nej-fan-fiction
Pls sorry za reklamu! Ale někoho pozvat musím :-D  :-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama