Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Liška obecná

22. listopadu 2009 v 9:31 | Miluše Zamazalová |  Zvířena kolem nás
Liška obecná ( Vulpes vulpes )
Třída : savci ( Mammalia )
Řád : šelmy ( Carnivora )
Čeleď : kočkovití ( Felidae )

Základní zbarvení srsti je rezavé, se stříbrošedým nádechem a s proměnlivými odstíny, podsada je tmavošedá. Má chomáček bílé srsti na konci oháňky, někdy je nápadnější, jindy nepatrný a u mláďat černý. Výměšky žlázy nad kořenem oháňky silně a příznačně páchnou. Liška váží 4 až 9 kg, někdy dosáhne váhy i 12-13 kg. Dožívá se 10-12 let.

Liška je nejhojnější psovitá šelma v Evropě, od nížin až do nejvyšších poloh prakticky všude. Má ráda střídavé kultury lesní s polními, protože v nich nalézá nejvíce potravy. Je velmi přizpůsobivá. V zemi si vyhrabává brloh, nebo využívá různých přirozených skrýší a děr. Do brlohu vedou, kromě hlavních nor, i nory vedlejší. Často má v polích ještě brlohy nouzové. Ráda si osvojí i cizí opuštěné nory, např. jezevčí, a jsou známy případy, kdy v nich pobývala dokonce společně s jezevcem.

V době páření a v zimě se lišky ozývají chraptivým protáhlým štěkotem, postřelené lišky kvílejí, ohrožené a do úzkých zahnané vrčí a ječí. Liščata v noře skučí a vrní.
Živí se všemi živočichy, kterých se může zmocnit, hlavně myšovitými hlodavci, ale i ostatními savci až do velikosti srnčete, dále ptáky, hlemýždi, žížalami i hmyzem a s velkou oblibou také různým lesním ovocem. Loví většinou v noci. Avšak v zimě a v době, kdy má mladé, nebo v odlehlých krajinách se vydává na lov i ve dne.

Páří se v lednu av únoru, při mírné zimě již koncem prosince. Doba březosti trvá 50-52 dní, kdy liška vrhá v brlohu 3-8, ale výjimečně až 12 slepých liščat, která vidí za 12-15 dní. Matka je kojí asi měsíc, pak jim začne shánět i masitou potravu, kterou jim zprvu vyvrhuje natrávenou ze žaludku. Koncem léta již žijí liščata samostatně. Pohlavně dospívají v zimě roku narození..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama