Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Rys ostrovid

20. listopadu 2009 v 9:08 |  Zvířena kolem nás
Rys ostrovid ( Lynx lynx )
Třída : savci ( Mammalia )
Řád : šelmy ( Carnivora )
Čeleď : kočkovití ( Felidae )

Rys ostrovid je narezavěle šedý s černými skvrnami, ale jinak zbarvení značně proměnlivého. Na černém konci boltců má většinou černé štětičky delších chlupů. V zimné srsti má na tváři licousy. Dosahuje délky 90 - 155 cm a váhy 18 - 35 kg, vzácně i 45 kg. Dožívá se až 17 let.

Obývá rozsáhlé lesy horských poloh s hustými porosty, zejména na skalnatém a členitém terénu. Má ze smyslů nejbystřejší zrak a sluch, čich má slabší. Žije tichým nenápadným životem. Pohybuje se v krytu podrostu převážně za noci, kdy ujde mnoho kilometrů. V jeho stopách ulpívá sekret vylučovaný žlázami na polštářcích tlapek. Tím si značkuje svůj obvod. Dobře šplhá, rychle běhá a plave. Kořisti se zmocňuje mohutným a přesným skokem z úkrytu, často te stromů, jako všechny kočky. Nikdy zvěř neštve.

Jeho hlavní potravou jsou drobní lesní hlodavci a ptáci hnízdící na zemi, ale s oblibou uchvacuje i srnčí a vysokou zvěř. Loví více než kolik spotřebuje. Menší zvířata požírá celá, vetší zvěři prokusuje hrdlo a především olizuje prýštící krev, požírá mozek a některé měkčí části. Rys je šelma krvelačná a udává se, že za zimu strhne až 40 kusů srnčí zvěře. Poraněný rys je dokonce nebezpečný i člověku.

Páření trvá od konce ledna do počátku dubna. Rysice vrhá asi po 10 týdnech ( 70-74 dnů ) zpravidla ve stromové dutině, pod skalními převisy a ve skalních rozsedlinách 2 - 3, vzácně i 5 skvrnitých mláďat, která jsou slepá a prohlédnou po 16 dnech. Rysice je kojí asi 2 měsíce..
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama