Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Tchoř světlý a tmavý

20. listopadu 2009 v 9:22 | Miluše Zamazalová |  Zvířena kolem nás
Tchoř tmavý ( Mustela putorius ) a tchoř světlý ( Mustela eversmanni )
Třída : savci ( Mammalia )
Čeleď : lasicovití ( Mustelidae )

Tchoř tmavý má kožich s řídkými černohnědými pesíky a s prosvítající žlutavou nebo bělavou podsadou. Lebka tchořů je za očnicemi zúžena. Spodek těla a nohy má černé. Má po bělavém pruhu nad každým okem, bílé pysky a vroubení uší a bílou špičku černého ocasu. Má u řiti dvě pachové žlázy, z kterých v nebezpečí vystřikuje odporně páchnoucí sekret. S ocasem je dlouhý 50 - 55 cm a váží průměrně 1,5 kg.

Tchoř světlý byl odlišen našimi zoology jako samostatný druh teprve v nedávných letech. Na rozdíl od tchoře tmavého má pesíky a podsadu žlutohnědou až okrovou.

Tchoř tmavý je u nás téměř všude, kromě zcela bezlesích oblastí. Má v oblibě blízkost potoků, řek a rybníků, v nichž dobře plave. Na zimu rád vyhledává blízkost lidských příbytků. Obývá parky, háje a lesy, hromady klestu a kamení, hranice dřeva, duté stromy, opuštěné nory. Tchoř světlý žije jako živočich stepní mimo lesy. Jeho rozšíření se shoduje s oblastí rozšíření sysla. Svou oblast si tchoři značkují výměškem řitní zlázy, který používají i v sebeobraně. Jejich lovecké území se odhaduje asi na 500 ha.

Živí se drobnými obratlovci, žábami, hady ( proti jejichž jedu je imunní ), rybami, myšovitými hlodavci, potkany, rejsky, králíky, zajíci a bažanty, vejci, hmyzem a ovocem. Tchoř někdy překusuje žábám páteř, přičemž je neusmrtí, ale porušením nervů ochromí, takže nejsou schopny pohybu. Zásoby takových žab, jakýchsi " živých konzerv ", ukládají do nor, pod mech apod. Tchoř světlý se živí podobně, ale požírá převážně sysly. Tchoři loví v noci, dobře plavou i se potápí a také šplhají.

Páření probíhá v březnu až květnu, výjimečně až v červenci. Březost trvá asi 6 týdnů ( 40 - 43 dny ), u tchoře světlého údajně o 3 - 5 dnů méně. Tchořice vrhá v dubnu až květnu 4 - 7 mláďat s bělavou srstí, která jsou 26 - 34 dní nevidomá a dospívají v 8 měsících.

Tchoř světlý

Tchoř tmavý

.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama