Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Plch zahradní

3. ledna 2010 v 12:50 | Miluše Zamazalová |  Zvířena kolem nás
Plch zahradní ( Eliomys quercinus )
Třída : savci ( Mammalia )
Řád : hlodavci ( Rodentia )
Čeleď : plchovití ( Gliridae )

Vzhled plcha zahradního je nezaměnitelný, vrch hlavy a hřbet šedohnědý, tváře a spodina těla bílé, přes oko pod boltcem až na stranu krku se táhne černý pruh. Ocas má na konci štětinovitě prodlouženou srst a je trojbarevný, v první třetině šedý jako hřbet, v koncových dvou třetinách černý, na spodu bílý. Váha 60 - 140 g, tělo dlouhé 110 - 136 mm, ocas 100 - 130 mm, zadní tlapka 25 - 29 mm, boltec 22 - 25 mm, lebka 30 - 35 mm.


U nás se areál rozšíření za posledních 50 let zmenšil a stálé populace jsou pouze v oblasti Šumavy, Českého lesa, Krušných hor, v severních Čechách a při jihozápadním okraji Brd. Od 70 let minulého století nebyl odchycený do pasti a jeho výskyt byl dokumentován jen v potravě sov.
Dává přednost zaříznutým údolím, skalnatým a suťovým terénům, zbořeništím a hromadám kamení, vždy relativně chladným a vlhkým místům. Z tohoto hlediska je jeho český název nevhodný, protože zahrady nevyhledává.


Ze všech plchů se nejčastěji zdržuje na zemi a je nejvíce masožravý - hmyz, plži, ptačí vejce, mláďata a drobní savci tvoří 80 procent jeho potravy, zbytek připadá na semena a plody rostlin. Zimuje ve skalních a stromových dutinách, podzemních norách nebo v chatách a srubech.
Aktivní je od přelomu dubna a května do září a tehdy si staví letní hnízda z větviček, trávy a listí. Samice vrhá jednou ročně 3 - 5 mláďat, která vidí po 18 dnech.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama