Je mnoho slov, která se jinak píší, jinak vyslovují a jinak myslí.

Sova pálená

3. ledna 2010 v 18:41 | Miluše Zamazalová |  Zvířena kolem nás
Sova pálená ( Tyto alba )
Třída : ptáci ( Aves )
Řád : sovy ( Strigihormes )

Sova pálená je velká asi jako holub ( 33 - 39 cm). Na hřbetě je modravě šedohnědá, na břiše rezavě žlutavá a po celém těle světleji a temněji kropenatá. Peří kolem očí a zobáku tvoří tzv. závoj srdčitého tvaru. Má dokonalý zrak i sluch. Oči mají velká víčka a sítnici přizpůsobenou pro vidění v noci. Sova pálená stejně jako ostatní sovy má hebké peří, a proto létá velmi tiše. Mohou vnější prsty obrátit také dozadu, nazývají se vratiprsty. Noha se dvěma prsty obrácenými dopředu a dvěma dozadu je výhodná pro uchopení a pevné držení kořisti. Zobák je ostrý, hned od kořene zahnutý a do poloviny ukrytý v závoji. Pohlcují kořist jako dravci. Mají vyvinutý zvláště žláznatý žaludek a nestrávené zbytky i s kostmi vyvrhují.


Vyskytuje se kromě vysokých hor téměř všude, ale v nepříliš velkém počtu. Sídlí na půdách, pod krovy, ve zříceninách nebo věžích, někdy i v holubnících, ve vykotlaných stromech, skalních dutinách, ve starších hnízdech jiných ptáků i na zemi.


Samice snáší na jaře 1 - 8 bílých okrouhlých vajec a hned po snesení prvního vejce zasedne na hnízdo, takže vylíhlá slepá mláďata jsou pak nestejně vyspělá. Sedí na nich 30 - 34 dní, samec ji nosí potravu. Mláďata jsou krmivá a létají po 50 dnech. V době přemnožení hrabošů hnízdí i několikrát v roce. Vedle hrabošů a myší loví také krtky, rejsky, vrabce a hmyz.
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama